Č.p. 3 * Parkhaus

Budova se nachází pod zámkem a na první pohled upoutá svým nevábným současným vzhledem, na kterém se podepsala devastace uplynulých desetiletí….

 

 

 

 

 

Kdysi v těchto místech stával pivovar. Arcivévoda František Ferdinand jej však nechal spolu s dalšími budovami v podzámčí zrušit a v roce 1896 začal nově vybudovaný pivovar fungovat v blízkém Benešově.

Od roku 1898 sloužila přestavená budova bývalého pivovaru v Konopišti pro zámecké zaměstnance, později jako kanceláře pro úředníky. Uplatnění tento dům nalezl též jako ubytování pro zámecké hosty (např. pro doprovod německého císaře Viléma II. při jeho návštěvě v roce 1914; právě tehdy je v zámeckých podkladech tato budova vedena jako „Parkhaus“).

Později zde bývala restaurace s venkovním posezením a opět kanceláře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Během II. světové války bylo v rozsáhlé oblasti Neveklovska zřízeno cvičiště SS, nazvané „SS-Truppenübungsplatz Beneschau“, od 1. září 1943 „SS-Truppenübungsplatz Böhmen“ a v „Parkhausu“ sídlil jeho velitel. Od října 1942 až do konce války obýval kancelář v tomte domě SS-Brigadefűhrer Alfred Karasch. V dubnu 1942 zde byli vyslýcháni zajatí američtí letci, zavraždění u nedaleké silnice (19.4.1945).

V dobách pozdějších byl dům š.p. 3 účelově využíván jako restaurace s venkovním sezením, dětská ozdravovna či bufet. Bohužel přitom bylo necitlivě zasaženo do architektonických prvků budovy a neprováděla se řádná údržba.

Během II. světové války dostala budova v zadní části nízkou dostavbu důstojnické jídelny, která pak za dob „socialismu“ fungovala jako Zámecká vinárna. S opravou začal současný majitel před několika lety, zatím je tu nová střecha a pracuje se na projektu, povoleních, úpravách….