Lovecký zámeček sv. Huberta v Černém lese

Lovecký zámeček sv. Huberta

Lovecký zámeček sv. Huberta. (L.P.)

• Lovecký zámeček, sestávající se ze zděného přízemí, dřevěného patra s podkrovím a šindelové střechy, byl postaven roku 1895 za 14.819 zlatých v honitbě Černý les. Unikátní stavba byla středem pozornosti 13. června 1914, kdy zde posvačil vážený host Františka Ferdinanda – německý císař Vilém II. a k potěšení panstvu hrála kapela C. a k. zeměbraneckého pluku č. 28.

• Zámeček ztratil svou podobu v roce 1968. V noci z 9. na 10. ledna vyhořel a byl přestaven do dnešní pozměněné podoby. Vinu na požáru má jakási zahraniční delegace, která zde byla ubytovaná. Hosté přiložili do krbu moc dřeva a odjeli povečeřet na zámek. Oheň byl ponechán bez dozoru a zachvátil dřevěné zdi.

Rudolf_1• Opodál zámečku stojí ve skrytu jehličnanů nenápadný kamenný sloupek. Uprostřed je upevněna deska s nápisem: „Jeho císařská a královská Výsost Nejjasnější korunní princ Rakouský, arcivévoda Rudolf, súčastnil se zde honby dne 8. listopadu 1879.” Památníček upomíná jednu z mnoha loveckých návštěv, jimiž korunní princ Rudolf poctil Františka knížete Lobkowicze, majitele konopišťského panství. Další pomníčky byly na Šiberně v místech, kde do konce druhé světové války stály sochy můz, další na Chvojně, ve Velké oboře a Na Čihadlech. Dochoval se pouze tento jeden v Černém lese.

←zpět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *